TCSD-05-D-05.90-01-N-R
Manufacturer:
Samtec, Inc.
Part Number:
TCSD-05-D-05.90-01-N-R
Category:
Rectangular Cable Assemblies
Description:
2MM DOUBLE ROW FEMALE IDC ASSEMB
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Category :
Rectangular Cable Assemblies
Cable Termination :
IDC
Color :
Gray, Ribbon
Connector Type :
Socket to Socket, Reversed
Contact Finish :
Gold
Contact Finish Thickness :
30.0µin (0.76µm)
Features :
Polarizing Key
Length :
0.492' (149.86mm, 5.90")
Number of Positions :
10
Number of Rows :
2
Pitch - Cable :
0.039" (1.00mm)
Pitch - Connector :
0.079" (2.00mm)