2BHR-40-VUA-SMT
Manufacturer:
Adam Tech
Part Number:
2BHR-40-VUA-SMT
Category:
Headers, Male Pins
Description:
CONN HEADER SMD 40POS 2MM
Manufacturer :
Adam Tech
Category :
Headers, Male Pins
Connector Type :
Header
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Finish - Post :
Gold
Contact Finish Thickness - Mating :
Flash
Contact Length - Mating :
Contact Length - Post :
Contact Material :
Brass
Contact Shape :
Square
Contact Type :
Male Pin
Current Rating (Amps) :
1A
Fastening Type :
Push-Pull
Features :
Keying Slot
Ingress Protection :
Insulation Color :
Black
Insulation Height :
0.238" (6.05mm)
Insulation Material :
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Positions :
40
Number of Positions Loaded :
All
Number of Rows :
2
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Overall Contact Length :
Pitch - Mating :
0.079" (2.00mm)
Product Status :
Active
Row Spacing - Mating :
0.079" (2.00mm)
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Style :
Board to Cable/Wire
Termination :
Solder
Voltage Rating :
250VAC