FI-JW40S-VF16-R100
Manufacturer:
JAE Electronics
Part Number:
FI-JW40S-VF16-R100
Category:
Headers, Receptacles, Female Sockets
Description:
CONN RCPT 40POS 0.012 GOLD SMD
Manufacturer :
JAE Electronics
Category :
Connector Type :
Receptacle
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Finish - Post :
Gold
Contact Finish Thickness - Mating :
3.90µin (0.099µm)
Contact Length - Post :
Contact Type :
Non-Gendered
Current Rating (Amps) :
0.25A per Contact
Fastening Type :
Friction Lock
Features :
Grounding Pins, Pick and Place, Solder Retention
Ingress Protection :
Insulation Color :
Black
Insulation Height :
0.063" (1.60mm)
Mated Stacking Heights :
1.65mm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Positions :
40
Number of Positions Loaded :
All
Number of Rows :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Pitch - Mating :
0.012" (0.30mm)
Product Status :
Obsolete
Row Spacing - Mating :
Style :
Board to Cable/Wire
Termination :
Solder
Voltage Rating :
50V