IDSD-25-D-05.75-T-G-R
Manufacturer:
Samtec, Inc.
Part Number:
IDSD-25-D-05.75-T-G-R
Category:
Rectangular Cable Assemblies
Description:
INSULATION DISPLACEMENT TERMINAL
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Category :
Rectangular Cable Assemblies
Cable Termination :
IDC
Color :
Gray, Ribbon
Connector Type :
Socket to Socket, Reversed
Contact Finish :
Tin
Contact Finish Thickness :
Features :
Length :
0.479' (146.05mm, 5.75")
Number of Positions :
50
Number of Rows :
2
Pitch - Cable :
0.050" (1.27mm)
Pitch - Connector :
0.100" (2.54mm)