BD064-78-A-0-L-D
Part Number:
BD064-78-A-0-L-D
Description:
78W, 1.27MM PITCH SOCKET, DIL, S
Current Rating (Amps) :
1A per Contact
Insulation Height :
0.181" (4.60mm)
Number of Positions :
78
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Pitch - Mating :
0.050" (1.27mm)
Row Spacing - Mating :
0.050" (1.27mm)