BC085-54-A-0390-L-D
Part Number:
BC085-54-A-0390-L-D
Description:
54W, 1.0MM PITCH SOCKET, DIL, SM
Current Rating (Amps) :
1A per Contact
Insulation Height :
0.089" (2.26mm)
Number of Positions :
54
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Pitch - Mating :
0.039" (1.00mm)
Row Spacing - Mating :
0.039" (1.00mm)