BF065-42-A-2-N-D
Part Number:
BF065-42-A-2-N-D
Description:
42W, 2MM PITCH SOCKET, DIL, TH,
Contact Length - Post :
0.118" (3.00mm)
Current Rating (Amps) :
1A
Insulation Height :
0.169" (4.30mm)
Number of Positions :
42
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Pitch - Mating :
0.079" (2.00mm)
Row Spacing - Mating :
0.079" (2.00mm)