BD060-76-A-N-0230-L-D
Part Number:
BD060-76-A-N-0230-L-D
Description:
76W, 1.27MM PITCH SOCKET, DIL, T
Contact Length - Post :
0.091" (2.30mm)
Current Rating (Amps) :
1A per Contact
Insulation Height :
0.134" (3.40mm)
Number of Positions :
76
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Pitch - Mating :
0.050" (1.27mm)
Row Spacing - Mating :
0.050" (1.27mm)