BF120-60-A-0-N-D
Part Number:
BF120-60-A-0-N-D
Description:
60W, 2MM SOCKET, DIL, SMT, VERT,
Current Rating (Amps) :
2A per Contact
Insulation Height :
0.087" (2.20mm)
Number of Positions :
60
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Pitch - Mating :
0.079" (2.00mm)
Row Spacing - Mating :
0.079" (2.00mm)