BD050-56-A-0-0500-L-D
Part Number:
BD050-56-A-0-0500-L-D
Description:
56W,1.27MM SOCKET,DIL, SMT,L/PRO
Current Rating (Amps) :
1A per Contact
Insulation Height :
0.085" (2.15mm)
Number of Positions :
56
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Pitch - Mating :
0.050" (1.27mm)
Row Spacing - Mating :
0.050" (1.27mm)