BF065-40-A-2-N-D
Manufacturer:
GCT
Part Number:
BF065-40-A-2-N-D
Category:
Headers, Receptacles, Female Sockets
Description:
40W, 2MM PITCH SOCKET, DIL, TH,
Manufacturer :
GCT
Category :
Connector Type :
Receptacle, Bottom or Top Entry
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Finish - Post :
Gold
Contact Finish Thickness - Mating :
Flash
Contact Length - Post :
0.118" (3.00mm)
Contact Type :
Female Socket
Current Rating (Amps) :
1A
Fastening Type :
Push-Pull
Features :
Ingress Protection :
Insulation Color :
Black
Insulation Height :
0.169" (4.30mm)
Mated Stacking Heights :
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
40
Number of Positions Loaded :
All
Number of Rows :
2
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Pitch - Mating :
0.079" (2.00mm)
Product Status :
Active
Row Spacing - Mating :
0.079" (2.00mm)