BF085-31-A-0240-N-D
Part Number:
BF085-31-A-0240-N-D
Description:
31W, 2MM PITCH SOCKET, SIL, TH,
Contact Length - Post :
0.094" (2.40mm)
Current Rating (Amps) :
2A per Contact
Insulation Height :
0.169" (4.30mm)
Number of Positions :
31
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Pitch - Mating :
0.079" (2.00mm)