BD050-18-A-0-0500-L-D
Manufacturer:
GCT
Part Number:
BD050-18-A-0-0500-L-D
Category:
Headers, Receptacles, Female Sockets
Description:
18W,1.27MM SOCKET,DIL, SMT,L/PRO
Manufacturer :
GCT
Category :
Connector Type :
Receptacle, Bottom or Top Entry
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Finish - Post :
Gold
Contact Finish Thickness - Mating :
Flash
Contact Length - Post :
Contact Type :
Female Socket
Current Rating (Amps) :
1A per Contact
Fastening Type :
Push-Pull
Features :
Ingress Protection :
Insulation Color :
Black
Insulation Height :
0.085" (2.15mm)
Mated Stacking Heights :
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Positions :
18
Number of Positions Loaded :
All
Number of Rows :
2
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Pitch - Mating :
0.050" (1.27mm)
Product Status :
Active
Row Spacing - Mating :
0.050" (1.27mm)