SFM710-NPPC-D05-SM-BK
Manufacturer:
Sullins Connector Solutions
Part Number:
SFM710-NPPC-D05-SM-BK
Category:
Headers, Receptacles, Female Sockets
Description:
CONN HDR 10POS 0.1 GOLD SMD
Manufacturer :
Sullins Connector Solutions
Category :
Connector Type :
Header, Top or Bottom Entry
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Finish - Post :
Gold
Contact Finish Thickness - Mating :
Flash
Contact Length - Post :
Contact Type :
Female Socket
Current Rating (Amps) :
3A
Fastening Type :
Push-Pull
Features :
Ingress Protection :
Insulation Color :
Black
Insulation Height :
0.280" (7.10mm)
Mated Stacking Heights :
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Positions :
10
Number of Positions Loaded :
All
Number of Rows :
2
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Pitch - Mating :
0.100" (2.54mm)
Product Status :
Active
Row Spacing - Mating :
0.100" (2.54mm)