BF085-02-A-0240-N-G
Manufacturer:
GCT
Part Number:
BF085-02-A-0240-N-G
Category:
Headers, Receptacles, Female Sockets
Description:
2W, 2MM PITCH SOCKET, SIL, TH, V
Manufacturer :
GCT
Category :
Connector Type :
Receptacle
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Finish - Post :
Gold
Contact Finish Thickness - Mating :
Flash
Contact Length - Post :
0.094" (2.40mm)
Contact Type :
Female Socket
Current Rating (Amps) :
2A per Contact
Fastening Type :
Push-Pull
Features :
Ingress Protection :
Insulation Color :
Black
Insulation Height :
0.169" (4.30mm)
Mated Stacking Heights :
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
2
Number of Positions Loaded :
All
Number of Rows :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Pitch - Mating :
0.079" (2.00mm)