BF100-20-A-D-0-0640-L-C
Part Number:
BF100-20-A-D-0-0640-L-C
Description:
20POS, 2MM PITCH SOCKET, DIL, SM
Current Rating (Amps) :
2A per Contact
Features :
Pick and Place
Insulation Height :
0.181" (4.60mm)
Number of Positions :
20
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Pitch - Mating :
0.079" (2.00mm)
Row Spacing - Mating :
0.079" (2.00mm)