DMF-10-W-NE
Manufacturer:
Adam Tech
Part Number:
DMF-10-W-NE
Category:
Rectangular Connector Housings
Description:
CONN PLUG HSG 10POS 4.20MM
Manufacturer :
Adam Tech
Category :
Rectangular Connector Housings
Color :
Natural
Connector Type :
Plug
Contact Termination :
Crimp
Contact Type :
Female Socket
Fastening Type :
Locking Ramp
Features :
Insulation Material :
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Positions :
10
Number of Rows :
2
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Pitch :
0.165" (4.20mm)
Product Status :
Obsolete
Row Spacing :
0.165" (4.20mm)