125CH-C1-02
Manufacturer:
Adam Tech
Part Number:
125CH-C1-02
Category:
Rectangular Connector Housings
Description:
CONN RCPT HSG 2POS 1.25MM
Manufacturer :
Adam Tech
Category :
Rectangular Connector Housings
Color :
Beige
Connector Type :
Receptacle
Contact Termination :
Crimp
Contact Type :
Female Socket
Fastening Type :
Friction Lock
Features :
Insulation Material :
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Positions :
2
Number of Rows :
1
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Pitch :
0.049" (1.25mm)