M40-1202000
Manufacturer:
Harwin
Part Number:
M40-1202000
Category:
Rectangular Connector Housings
Description:
CONN RCPT HSG 40POS 1.00MM
Manufacturer :
Harwin
Category :
Rectangular Connector Housings
Color :
White
Connector Type :
Receptacle
Contact Termination :
Crimp
Contact Type :
Female Socket
Fastening Type :
Push-Pull
Features :
Insulation Material :
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Positions :
40
Number of Rows :
2
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Pitch :
0.039" (1.00mm)