HR31-5.08P-5SC(72)
Manufacturer:
Hirose Electric Co., Ltd.
Part Number:
HR31-5.08P-5SC(72)
Category:
Rectangular Connector Housings
Description:
CONN PLUG HSG 5POS 5.08MM
In Stock:
25
Manufacturer :
Hirose Electric Co., Ltd.
Category :
Rectangular Connector Housings
Color :
Green
Connector Type :
Plug
Contact Termination :
Crimp
Contact Type :
Female Socket
Fastening Type :
Screw Lock
Features :
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Positions :
5
Number of Rows :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 100°C
Pitch :
0.200" (5.08mm)