HIF3BB-60D-2.54C(63)
Manufacturer:
Hirose Electric Co., Ltd.
Part Number:
HIF3BB-60D-2.54C(63)
Category:
Rectangular Connector Housings
Description:
CONN SOCKET HSG 60POS 2.54MM
Manufacturer :
Hirose Electric Co., Ltd.
Category :
Rectangular Connector Housings
Color :
Black
Connector Type :
Socket
Contact Termination :
Crimp
Contact Type :
Female Socket
Fastening Type :
Features :
Polarizing Key
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Positions :
60
Number of Rows :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Pitch :
0.100" (2.54mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.100" (2.54mm)