DF63SF-3S-3.96C
Manufacturer:
Hirose Electric Co., Ltd.
Part Number:
DF63SF-3S-3.96C
Category:
Rectangular Connector Housings
Description:
CONN RCPT HSG 3POS 3.96MM
Manufacturer :
Hirose Electric Co., Ltd.
Category :
Rectangular Connector Housings
Color :
Black
Connector Type :
Receptacle
Contact Termination :
Crimp
Contact Type :
Female Socket
Fastening Type :
Latch Lock
Features :
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Positions :
3
Number of Rows :
1
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Pitch :
0.156" (3.96mm)