DF14-10S-1.25C(10)
Manufacturer:
Hirose Electric Co., Ltd.
Part Number:
DF14-10S-1.25C(10)
Category:
Rectangular Connector Housings
Description:
CONN RCPT HSG 10POS 1.25MM
Manufacturer :
Hirose Electric Co., Ltd.
Category :
Rectangular Connector Housings
Color :
Beige
Connector Type :
Receptacle
Contact Termination :
Crimp
Contact Type :
Female Socket
Fastening Type :
Features :
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Positions :
10
Number of Rows :
1
Operating Temperature :
-35°C ~ 85°C
Pitch :
0.049" (1.25mm)