DF50A-15S-1C
Manufacturer:
Hirose Electric Co., Ltd.
Part Number:
DF50A-15S-1C
Category:
Rectangular Connector Housings
Description:
CONN SOCKET HSG 15POS 1.00MM
In Stock:
75
Manufacturer :
Hirose Electric Co., Ltd.
Category :
Rectangular Connector Housings
Color :
Black
Connector Type :
Socket
Contact Termination :
Crimp
Contact Type :
Female Socket
Fastening Type :
Latch Lock
Features :
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Positions :
15
Number of Rows :
1
Operating Temperature :
-35°C ~ 85°C
Pitch :
0.039" (1.00mm)