DF22-2EP-7.92C
Manufacturer:
Hirose Electric Co., Ltd.
Part Number:
DF22-2EP-7.92C
Category:
Rectangular Connector Housings
Description:
CONN PLUG HSG 2POS 7.92MM
In Stock:
73
Manufacturer :
Hirose Electric Co., Ltd.
Category :
Rectangular Connector Housings
Color :
Natural
Connector Type :
Plug
Contact Termination :
Crimp
Contact Type :
Male Pin
Fastening Type :
Latch Holder
Features :
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Positions :
2
Number of Rows :
1
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Pitch :
0.312" (7.92mm)