DF22B-2S-7.92C
Manufacturer:
Hirose Electric Co., Ltd.
Part Number:
DF22B-2S-7.92C
Category:
Rectangular Connector Housings
Description:
CONN RCPT HSG 2POS 7.92MM
In Stock:
77
Manufacturer :
Hirose Electric Co., Ltd.
Category :
Rectangular Connector Housings
Color :
White
Connector Type :
Receptacle
Contact Termination :
Crimp
Contact Type :
Female Socket
Fastening Type :
Latch Lock
Features :
Polarizing Key
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Positions :
2
Number of Rows :
1
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Pitch :
0.312" (7.92mm)