MDF6-10DS-3.5C
Manufacturer:
Hirose Electric Co., Ltd.
Part Number:
MDF6-10DS-3.5C
Category:
Rectangular Connector Housings
Description:
CONN SOCKET HSG 10POS 3.50MM
Manufacturer :
Hirose Electric Co., Ltd.
Category :
Rectangular Connector Housings
Color :
White
Connector Type :
Socket
Contact Termination :
Crimp
Contact Type :
Female Socket
Fastening Type :
Latch Lock
Features :
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Positions :
10
Number of Rows :
2
Operating Temperature :
-30°C ~ 85°C
Pitch :
0.138" (3.50mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.197" (5.00mm)