DF60R-3EP-10.16C
Manufacturer:
Hirose Electric Co., Ltd.
Part Number:
DF60R-3EP-10.16C
Category:
Rectangular Connector Housings
Description:
CONN PLUG HSG 3POS 10.16MM
Manufacturer :
Hirose Electric Co., Ltd.
Category :
Rectangular Connector Housings
Color :
Gray
Connector Type :
Plug
Contact Termination :
Crimp
Contact Type :
Blade Pin
Fastening Type :
Latch Holder
Features :
Mounting Flange
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Positions :
3
Number of Rows :
1
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Pitch :
0.400" (10.16mm)