DF60A-6S-10.16C
Part Number:
DF60A-6S-10.16C
Description:
CONN RCPT HSG 6POS 10.16MM
Color :
Black
Connector Type :
Receptacle
Contact Type :
Female Socket
Fastening Type :
Latch Lock
Features :
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Number of Positions :
6
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Pitch :
0.400" (10.16mm)