DF51-14DEP-2C
Manufacturer:
Hirose Electric Co., Ltd.
Part Number:
DF51-14DEP-2C
Category:
Rectangular Connector Housings
Description:
CONN PLUG HSG 14POS 2.00MM
In Stock:
60
Manufacturer :
Hirose Electric Co., Ltd.
Category :
Rectangular Connector Housings
Color :
Black
Connector Type :
Plug
Contact Termination :
Crimp
Contact Type :
Male Pin
Fastening Type :
Detent Lock
Features :
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Number of Positions :
14
Number of Rows :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Pitch :
0.079" (2.00mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.079" (2.00mm)