DF1B-18DES-2.5RC
Manufacturer:
Hirose Electric Co., Ltd.
Part Number:
DF1B-18DES-2.5RC
Category:
Rectangular Connector Housings
Description:
CONN RCPT HSG 18POS 2.50MM
In Stock:
90
Manufacturer :
Hirose Electric Co., Ltd.
Category :
Rectangular Connector Housings
Color :
White
Connector Type :
Receptacle
Contact Termination :
Crimp, IDC
Contact Type :
Female Socket
Fastening Type :
Locking Ramp
Features :
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Number of Positions :
18
Number of Rows :
2
Operating Temperature :
-35°C ~ 85°C
Pitch :
0.098" (2.50mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.098" (2.50mm)