DF62P-7EP-2.2C
Manufacturer:
Hirose Electric Co., Ltd.
Part Number:
DF62P-7EP-2.2C
Category:
Rectangular Connector Housings
Description:
CONN PLUG HSG 7POS 2.20MM
Manufacturer :
Hirose Electric Co., Ltd.
Category :
Rectangular Connector Housings
Color :
Black
Connector Type :
Plug
Contact Termination :
Crimp
Contact Type :
Male Pin
Fastening Type :
Latch Holder
Features :
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Positions :
7
Number of Rows :
3
Operating Temperature :
-35°C ~ 105°C
Pitch :
0.087" (2.20mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.079" (2.00mm)