10127716-10LF
Manufacturer:
Amphenol Communications Solutions
Part Number:
10127716-10LF
Category:
Rectangular Connector Housings
Description:
CONN RCPT HSG 10POS 3.00MM
Manufacturer :
Category :
Rectangular Connector Housings
Color :
Black
Connector Type :
Receptacle
Contact Termination :
Crimp
Contact Type :
Female Socket
Fastening Type :
Latch Holder
Features :
Insulation Material :
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Positions :
10
Number of Rows :
2
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Pitch :
0.118" (3.00mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.118" (3.00mm)