16-3518-101H
Part Number:
16-3518-101H
Description:
CONN IC DIP SOCKET 16POS GOLD
Contact Finish - Post :
Tin
Contact Finish Thickness - Post :
200.0µin (5.08µm)
Features :
Open Frame
Pitch - Mating :
0.100" (2.54mm)
Pitch - Post :
0.100" (2.54mm)
Type :
DIP, 0.3" (7.62mm) Row Spacing