42-1518-10T
Manufacturer:
Aries Electronics, Inc.
Part Number:
42-1518-10T
Category:
IC Sockets
Description:
CONN IC DIP SOCKET 42POS GOLD
Manufacturer :
Aries Electronics, Inc.
Category :
IC Sockets
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Finish - Post :
Tin
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0µin (0.25µm)
Contact Finish Thickness - Post :
200.0µin (5.08µm)
Contact Material - Mating :
Beryllium Copper
Contact Material - Post :
Brass
Features :
Open Frame
Housing Material :
Polyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions or Pins (Grid) :
42 (2 x 21)
Operating Temperature :
Pitch - Mating :
0.100" (2.54mm)
Pitch - Post :
0.100" (2.54mm)
Product Status :
Active
Termination :
Solder
Type :
DIP, 0.2" (5.08mm) Row Spacing