EDO-32PLCZSM
Manufacturer:
On-Shore Technology, Inc.
Part Number:
EDO-32PLCZSM
Category:
IC Sockets
Description:
CONN SOCKET PLCC 32POS
In Stock:
843
Manufacturer :
On-Shore Technology, Inc.
Category :
IC Sockets
Contact Finish - Mating :
Contact Finish - Post :
Contact Finish Thickness - Mating :
Contact Finish Thickness - Post :
Contact Material - Mating :
Phosphor Bronze
Contact Material - Post :
Phosphor Bronze
Features :
Closed Frame
Housing Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Positions or Pins (Grid) :
32 (2 x 16)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Pitch - Mating :
0.050" (1.27mm)
Pitch - Post :
0.050" (1.27mm)