EC381V-04P-BL
Manufacturer:
DINKLE Corporation USA
Part Number:
EC381V-04P-BL
Category:
Headers, Plugs and Sockets
Description:
TERM BLK 4POS 3.81MM SCRW PLG
Manufacturer :
DINKLE Corporation USA
Category :
Headers, Plugs and Sockets
Color :
Blue
Contact Mating Finish :
Current - IEC :
14A
Current - UL :
8 A
Features :
Header Orientation :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Levels :
1
Number of Positions :
4
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
Pitch :
0.150" (3.81mm)
Plug Wire Entry :
180°
Positions Per Level :
4
Product Status :
Active
Termination Style :
Screw
Type :
Plug, Female Sockets
Voltage - IEC :
320 A
Voltage - UL :
300 A