EC350VM-03P-BK
Part Number:
EC350VM-03P-BK
Description:
TERM BLK 3POS 3.50MM SCRW PLG
Color :
Black
Contact Mating Finish :
Current - IEC :
14A
Current - UL :
8 A
Features :
Mating Flange
Number of Positions :
3
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
Pitch :
0.138" (3.50mm)
Plug Wire Entry :
180°
Positions Per Level :
3
Termination Style :
Screw
Voltage - IEC :
320 A
Voltage - UL :
300 A