EC381RM-03P
Manufacturer:
DINKLE Corporation USA
Part Number:
EC381RM-03P
Category:
Headers, Plugs and Sockets
Description:
TERM BLK 3POS 3.81MM SCRW PLG
Manufacturer :
DINKLE Corporation USA
Category :
Headers, Plugs and Sockets
Color :
Green
Contact Mating Finish :
Tin
Current - IEC :
14A
Current - UL :
8 A
Features :
Mating Flange
Header Orientation :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Levels :
1
Number of Positions :
3
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
Pitch :
0.150" (3.81mm)
Plug Wire Entry :
90°
Positions Per Level :
3
Product Status :
Active
Termination Style :
Screw - Rising Cage Clamp
Type :
Plug, Female Sockets
Voltage - IEC :
320 V
Voltage - UL :
300 V