ECH350R-12P
Manufacturer:
DINKLE Corporation USA
Part Number:
ECH350R-12P
Category:
Headers, Plugs and Sockets
Description:
TERM BLK 12POS 3.50MM HDR
In Stock:
340
Manufacturer :
DINKLE Corporation USA
Category :
Headers, Plugs and Sockets
Color :
Green
Contact Mating Finish :
Tin
Current - IEC :
14A
Current - UL :
8 A
Features :
Header Orientation :
90°, Right Angle
Mounting Type :
Through Hole
Number of Levels :
1
Number of Positions :
12
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
Pitch :
0.138" (3.50mm)
Plug Wire Entry :
Positions Per Level :
12
Product Status :
Active
Termination Style :
Solder
Type :
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Voltage - IEC :
320 V
Voltage - UL :
300 V