ECH381VM-08P
Manufacturer:
DINKLE Corporation USA
Part Number:
ECH381VM-08P
Category:
Headers, Plugs and Sockets
Description:
TERM BLK 8POS 3.81MM HDR
In Stock:
800
Manufacturer :
DINKLE Corporation USA
Category :
Headers, Plugs and Sockets
Color :
Green
Contact Mating Finish :
Current - IEC :
14A
Current - UL :
8 A
Features :
Mating Flange
Header Orientation :
Vertical
Mounting Type :
Through Hole
Number of Levels :
1
Number of Positions :
8
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
Pitch :
0.150" (3.81mm)
Plug Wire Entry :
Positions Per Level :
8
Product Status :
Active
Termination Style :
Solder
Type :
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Voltage - IEC :
320 A
Voltage - UL :
300 A