ECH350RM-08P
Part Number:
ECH350RM-08P
Description:
TERM BLK 8POS 3.50MM HDR
In Stock:
500
Contact Mating Finish :
Tin
Current - IEC :
14A
Current - UL :
8 A
Features :
Mating Flange
Header Orientation :
90°, Right Angle
Number of Positions :
8
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
Pitch :
0.138" (3.50mm)
Plug Wire Entry :
Positions Per Level :
8
Voltage - IEC :
320 V
Voltage - UL :
300 V