ECH350V-14P-OR
Part Number:
ECH350V-14P-OR
Description:
TERM BLK 14POS 3.50mm HDR
Contact Mating Finish :
Tin
Current - IEC :
14A
Current - UL :
8 A
Features :
Header Orientation :
Vertical
Number of Positions :
14
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
Pitch :
0.138" (3.50mm)
Plug Wire Entry :
Positions Per Level :
14
Voltage - IEC :
320 V
Voltage - UL :
300 V