2EHDVM-10P
Manufacturer:
DINKLE Corporation USA
Part Number:
2EHDVM-10P
Category:
Headers, Plugs and Sockets
Description:
TERM BLK 10POS 5.08MM HDR
Manufacturer :
DINKLE Corporation USA
Category :
Headers, Plugs and Sockets
Color :
Green
Contact Mating Finish :
Tin
Current - IEC :
18A
Current - UL :
15 A
Features :
Mating Flange
Header Orientation :
Vertical
Mounting Type :
Through Hole
Number of Levels :
1
Number of Positions :
10
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
Pitch :
0.200" (5.08mm)
Plug Wire Entry :
Positions Per Level :
10
Product Status :
Active
Termination Style :
Solder
Type :
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Voltage - IEC :
630 V
Voltage - UL :
300 V