FXPT03200E
Manufacturer:
Amphenol Pcd
Part Number:
FXPT03200E
Category:
Headers, Plugs and Sockets
Description:
TERM BLOCK PLUG 3POS 5.08MM
Manufacturer :
Amphenol Pcd
Category :
Headers, Plugs and Sockets
Color :
Black
Contact Mating Finish :
Tin
Current - IEC :
Current - UL :
15 A
Features :
Mating Flange, Retention Latches (Non-Wire Side)
Header Orientation :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Levels :
2
Number of Positions :
3
Operating Temperature :
105°C
Pitch :
0.200" (5.08mm)
Plug Wire Entry :
90°
Positions Per Level :
1, 2
Product Status :
Active
Termination Style :
Screw with Captive Plate
Type :
Plug, Female Sockets
Voltage - IEC :
Voltage - UL :
300 V