A-TB500-TJ08D
Part Number:
A-TB500-TJ08D
Category:
Headers, Plugs and Sockets
Description:
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 5MM
Category :
Headers, Plugs and Sockets
Color :
Green
Contact Mating Finish :
Current - IEC :
Current - UL :
20 A
Features :
Retention Latches (Non-Wire Side)
Header Orientation :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Levels :
1
Number of Positions :
8
Operating Temperature :
-50°C ~ 105°C
Pitch :
0.197" (5.00mm)
Plug Wire Entry :
180°
Positions Per Level :
8
Product Status :
Active
Termination Style :
Screw
Type :
Plug, Female Sockets
Voltage - IEC :
Voltage - UL :
300 V