FFSD-08-D-02.10-01-N-RN2
Manufacturer:
Samtec, Inc.
Part Number:
FFSD-08-D-02.10-01-N-RN2
Category:
Rectangular Cable Assemblies
Description:
.050" LOW PROFILE TIGER EYE IDC
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Category :
Rectangular Cable Assemblies
Cable Termination :
IDC
Color :
Gray, Ribbon
Connector Type :
Socket to Socket
Contact Finish :
Gold
Contact Finish Thickness :
10.0µin (0.25µm)
Features :
Polarizing Key
Length :
0.175' (53.34mm, 2.10")
Number of Positions :
16
Number of Rows :
2
Pitch - Cable :
0.025" (0.64mm)
Pitch - Connector :
0.050" (1.27mm)