VC0300510000G
Manufacturer:
Amphenol Anytek
Part Number:
VC0300510000G
Category:
Headers, Plugs and Sockets
Description:
TERM BLOCK HDR 3POS VERT 7.62MM
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Category :
Headers, Plugs and Sockets
Color :
Green
Contact Mating Finish :
Tin
Current - IEC :
Current - UL :
32 A
Features :
Header Orientation :
Vertical
Mounting Type :
Through Hole
Number of Levels :
1
Number of Positions :
3
Operating Temperature :
-40°C ~ 115°C
Pitch :
0.300" (7.62mm)
Plug Wire Entry :
Positions Per Level :
3
Product Status :
Active
Termination Style :
Solder
Type :
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Voltage - IEC :
Voltage - UL :
300 V