TBP03R12-350-06BK
Manufacturer:
CUI Devices
Part Number:
TBP03R12-350-06BK
Category:
Headers, Plugs and Sockets
Description:
TERM BLOCK HDR 12POS 90DEG 3.5MM
In Stock:
798
Manufacturer :
CUI Devices
Category :
Headers, Plugs and Sockets
Color :
Black
Contact Mating Finish :
Tin
Current - IEC :
8A
Current - UL :
8 A
Features :
Header Orientation :
90°, Right Angle
Mounting Type :
Through Hole
Number of Levels :
2
Number of Positions :
12
Operating Temperature :
-40°C ~ 130°C
Pitch :
0.138" (3.50mm)
Plug Wire Entry :
Positions Per Level :
6
Product Status :
Active
Termination Style :
Solder
Type :
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Voltage - IEC :
250 V
Voltage - UL :
300 V