TBP02P1-381-07BE
Manufacturer:
CUI Devices
Part Number:
TBP02P1-381-07BE
Category:
Headers, Plugs and Sockets
Description:
TERMINAL BLOCK, PLUGGABLE, 3.81,
Manufacturer :
CUI Devices
Category :
Headers, Plugs and Sockets
Color :
Blue
Contact Mating Finish :
Nickel
Current - IEC :
7A
Current - UL :
8 A
Features :
Header Orientation :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Levels :
1
Number of Positions :
7
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Pitch :
0.150" (3.81mm)
Plug Wire Entry :
180°
Positions Per Level :
7
Product Status :
Active
Termination Style :
Screw - Leaf Spring, Wire Guard
Type :
Plug, Female Sockets
Voltage - IEC :
250 V
Voltage - UL :
300 V
Wire Gauge or Range - AWG :
16-28 AWG
Wire Gauge or Range - mm² :
1.5mm²